Otázky o karafách

OTÁZKY O KARAFÁCH
TECHNICKÉ PARAMETRE
Z akého skla sú karafy VitaJuwel vyrobené?

Sklo je vyrobené z borosilikátového skla, ktoré neobsahuje ťažké kovy, takže je to čisté sklo, jedno z najpevnejších skiel.

Je sklo dlhodobo bezpečné?

Sklo je vo všeobecnosti jedným z najhygienickejších materiálov, najmä na použitie v styku s vodou. Spoločnosť VitaJuwel pracuje len so sklom bez obsahu ťažkých kovov, t. j. s čistým sklom. Na tejto úrovni nie je voda zaťažená prípadnými vibráciami ťažkých kovov obsiahnutých v bežnom skle.

Z akého materiálu sú vyrobené vrchnáky karaf ERA/GRANDE?

Viečka týchto karáf ERA a GRANDE sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, ktorá je určená na dlhodobé používanie.

Je gumové tesnenie bezpečné pre kontakt s vodou?

Áno. Toto tesnenie je vyrobené z potravinárskeho silikónu, podobne ako fľaša ViA a termofľaša ViA HEAT.

Mám rozbitú karafu ERA / GRANDE. Platí 50 % zľava aj na tieto výrobky?

Neplatí, 50 % zľava sa vzťahuje len na výrobky plnené drahými kameňmi. V tomto prípade sa snažíme našim zákazníkom čo najviac vyhovieť. Týka sa to výrobkov s dekantérom ERA a dekantérom GRANDE. V prípade skutočného poškodenia karafy ponúkame zľavu 20 % na nový výrobok. Je možné ju aktivovať zaslaním fotografie poškodeného výrobku na e-mailovú adresu: info@vitajuwel.sk a priložením originálu objednávky (daňového dokladu) alebo uvedením kontaktných údajov s adresou doručenia vrátane telefónneho čísla. Na základe toho sa budeme snažiť záležitosť urýchlene vyriešiť k vašej maximálnej spokojnosti.

KARAFA ERA S FIOLOU
Kde sa vyrába karafa ERA?

Karafa ERA je výrobok slovenských sklárov. ERA je vybavená uzáverom z nehrdzavejúcej ocele, ktorý slúži na upevnenie fioly s drahými kameňmi.

Aký je objem karafy ERA?

Karafa ERA má objem 1,3 litra.

Ako sa mám starať o karafu ERA a ako ju správne čistiť?

Karafa ERA je z jednej strany bezúdržbová, napriek tomu odporúčame čistiť karafu raz za 7-10 dní. Vždy to závisí od kvality vody, ktorou karafu plníte. Čistenie karafy zahŕňa odstránenie uzáveru z nehrdzavejúcej ocele spolu s fiolou. Túto časť stačí opláchnuť pod tečúcou vodou s bežnou teplotou (odporúčame túto časť rozobrať a podrobne umyť aspoň raz za mesiac). V prípade znečistenia odporúčame vyčistiť samotnú karafu pomocou kefky, ktorá sa dodáva ako príslušenstvo ku karafe. Vonkajšiu časť je možné umyť špongiou s použitím jemného čistiaceho prostriedku. Vnútro karafy neodporúčame čistiť hubkou (iba novou) ani rôznymi čistiacimi prostriedkami. Je možné, že sa do vnútra karafy dostanú baktérie.

Väčšina zákazníkov využíva možnosť doplnenia vody cez vrchný uzáver z nehrdzavejúcej ocele (t. j. neotvárajú karafu) a vodu tak spotrebujú v priebehu jedného dňa. Vodu iba doplnia.

Ako často musím čistiť karafu ERA?

Odporúčame čistiť karafu ERA aspoň raz za 7-10 dní. Interval čistenia karafy je veľmi individuálny. Odporúčame však tento proces nezanedbávať a pravidelne sa o karafu starať.

Je potrebné používať kefku VitaJuwel na čistenie karafy ERA?

Nie je to potrebné, ale táto je veľmi rýchla a účinná. Ak sa rozhodnete vyčistiť vnútro karafy ERA špongiou alebo inou metódou, odporúčame vždy použiť nový výrobok. Zabránite tak zaneseniu vnútra karafy baktériami.

Musím pri čistení odstrániť fiolu z horného uzáveru?

Nie vždy je to potrebné. Odporúčame demontovať a podrobne rozobrať túto časť aspoň raz za mesiac.

Musím fiolu čistiť?

Fiolu možno opláchnuť pod tečúcou vodou vrátane uzáveru z nehrdzavejúcej ocele. Pred a po opláchnutí odporúčame utrieť buď novou hubkou, alebo papierovou utierkou. Aspoň raz za mesiac vyberte fiolu z uzáveru z nehrdzavejúcej ocele a dôkladne vyčistite tieto komponenty.

Ako dlho môžem uchovávať vodu v karafe?

V ideálnom prípade maximálne 48-72 hodín. Z hygienického a bakteriologického hľadiska by sa mal obsah karafy po 3 dňoch nepoužívania vody vyliať (napríklad pri zalievaní kvetov) a doplniť čerstvou vodou. Z vlastnej skúsenosti vieme, že voda vydrží oveľa dlhšie, ale dodržiavame hygienické predpisy.

Niekoľko minút po naliatí vody sa na boku karafy objavia bublinky. Prečo je to tak?

Na základe biologických poznatkov sa ukázalo, že drahokamy ovplyvňujúce vodu majú schopnosť meniť molekulárnu štruktúru vody a zároveň upravovať chemické parametre iným spôsobom. Jedným z týchto parametrov je zvýšenie obsahu kyslíka vo vode. Keď drahé kamene pôsobia na vodu, na stenách dekantéra sa môžu usadzovať bublinky a vytvárať vyšší obsah kyslíka vo vode. Tento proces má pozitívny účinok.

Udrží uzáver fiolu s drahokamom? Nepoškodí sa?

Viečko fioly drží bez problémov. Karafa ERA bola špeciálne vyvinutá na použitie s fiolami. Podľa našich skúseností a skúseností našich zákazníkov je táto metóda úplne bezpečná. Podávanie vody a jej kompletne vyliatie z karafy je úplne bezpečné. Je sklenená, z tohto dôvodu odporúčame pokojnú manipuláciu bez prudkých pohybov.

Na skle karafy/pokrievke z nehrdzavejúcej ocele sú stopy vody (usadeniny). Dá sa to odstrániť?

V tomto prípade odporúčame predovšetkým prírodnú cestu BIO. Je optimálne vyplniť karafu nálevom z octu (1/3 octu, 2/3 vody). Ak sú usadeniny malé, postačí približne 1-2 hodiny. V prípade väčšieho znečistenia nechajte pôsobiť do druhého dňa. Potom fľašu dôkladne umyte. Podobným spôsobom možno použiť citrónovú vodu.

Vlastním karafu ERA so symbolom Kvetu života. Musím sklo špeciálne čistiť?

V tomto prípade neodporúčame umývať sklo v umývačke riadu. Umývajte iba ručne pod tečúcou vodou. Nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť.

Môžem umývať karafu ERA v umývačke riadu?

V umývačke riadu možno umývať iba sklenenú časť karafy ERA. Z našich skúseností však odporúčame čistiť karafu ručne pod tečúcou vodou a pomocou kefky. V umývačke riadu nemusí byť proces čistenia stopercentne čistý.

Môžem si kúpiť karafu ERA samostatne bez fioly s drahokamom?

Samozrejme. Karafa ERA je v našom e-shope k dispozícii aj samostatne bez fioly s drahokamom. ERA bola špeciálne vytvorená na použitie s fiolou, ale môže sa používať aj samostatne.

Môžem si kúpiť len kovový uzáver?

Karafa ERA sa predáva len ako celok. V našom e-shope neponúkame náhradné diely pre tento výrobok. Ak máte akýkoľvek problém s náhradnými dielmi pre karafu ERA, kontaktujte nás na adrese info@vitajuwel.sk.

Môžem si kúpiť len sklenenú časť karafy?

Karafa ERA sa predáva len ako celok. Ak sa sklenená časť karafy ERA poškodila vlastný vinou, ponúkame zákazníkom špeciálnu zľavu 20 % na novú karafu ERA. Tú je možné aktivovať zaslaním fotografie poškodeného výrobku na e-mailovú adresu: info@vitajuwel.sk a priložením pôvodnej objednávky (daňového dokladu) alebo poskytnutím kontaktných údajov s adresou doručenia vrátane telefónneho čísla. Na základe toho sa budeme snažiť záležitosť urýchlene vyriešiť k vašej maximálnej spokojnosti. Viac TU.

V akom balení dostanem karafu ERA?

Karafa ERA sa dodáva v bezpečnom papierovom obale. Sklenené telo karafy je umiestnené v spodnej časti a kovové veko (s tesnením) je oddelené v hornej časti a uložené vo vrecku.

Koľko váži karafa ERA? Prázdna / prázdna s fiolou / naplnené vodou i fiolou.

Prázdna karafa ERA bez fioly váži 767 g. Prázdna ERA s vloženou fiolou váži 1013 g. Naplnená karafa ERA (1,3 litra tekutiny) s fiolou váži 2330 g.

Uzáver sa ťažšie nasadzuje na sklenenú časť karafy. Ako to vyriešiť?

Vo výrobe robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme tomu zabránili. Ak sa táto odchýlka vyskytne, neváhajte nás kontaktovať na adrese info@vitajuwel.sk.

Na nasadenie veka na pohár karafy je vhodný krúživý pohyb smerom nadol. Tým sa uzáver karafy bezpečne pripevní ku karafe.

KARAFA GRANDE S FIOLOU
Kde sa vyrába karafa GRANDE?

Zásobník GRANDE je ručne vyrábaný výrobok poľských sklárov. GRANDE má aj kovové veko a kohútik z nehrdzavejúcej ocele, ktorý patrí z hľadiska kvality k najlepším na trhu.

Aká je kapacita karafy GRANDE?

Karafa GRANDEobjem 7 litrov.

Ako sa starať o karafu GRANDE a ako ju bezpečne čistiť?

Karafa GRANDE je prakticky bezúdržbová. Na základe našich vlastných skúseností a skúseností našich zákazníkov odporúčame umývať karafu aspoň raz za 7-10 dní. Proces čistenia sa začína odstránením uzáveru z nehrdzavejúcej ocele spolu s fiolou. Tieto komponenty jednoducho opláchnite pod tečúcou vodou a utrite čistou handričkou. Potom vyprázdnite samotnú nádobu GRANDE. Vyčistite ju novou hubkou bez chemikálií, utrite a dôkladne opláchnite. To isté urobte aj s vonkajšou časťou karafy a základňou karafy GRANDE. Potom všetko opäť zložíme do pôvodného stavu.

Musím fiolu čistiť?

Drahokamova fiola si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Pri čistení by sa mala fiola vybrať z uzáveru z nehrdzavejúcej ocele, utrieť, opláchnuť pod tečúcou vodou a osušiť. Potom ju znovu vložte do kovového uzáveru a spoločne vložte do karafy.

Je potrebné kohútik nejakým spôsobom prepláchnuť/vyčistiť?

Odporúčame prepláchnuť kohútik z nehrdzavejúcej ocele raz za 1-2 mesiace teplejšou vodou (približne 35-50 °C). Zabránite tak tvorbe a množeniu guľovitých baktérií alebo iných organizmov. Preplachovanie sa vykonáva s prázdnou nádobou otočenou hore dnom tak, že otvoríte kohútik a pustíte cez neho teplejšiu vodu. V prípade potreby je možné čistiť aj mechanicky (pomocou vatovej tyčinky alebo kefky).

V ojedinelých prípadoch sa pri používaní veľmi tvrdej vody môžu na kohútiku z nehrdzavejúcej ocele vyskytnúť usadeniny. V takom prípade odporúčame kohútik vybrať a ponoriť ho do octového nálevu (1/3 octu, 2/3 vody). Nechajte ho v slanom náleve aspoň 24 hodín, potom ho dôkladne umyte a znovu zostavte.

Môžem umývať karafu GRANDE v umývačke riadu?

Zásobník GRANDE neodporúčame umývať v umývačke riadu. Ak je to možné, radšej umývajte karafu a ostatné súčasti tohto výrobku ručne. Vyhnete sa tak možnému poškodeniu výrobku počas umývania v umývačke riadu.

Ako dlho môžem uchovávať vodu v karafe?

V ideálnom prípade maximálne 48-72 hodín. Z hygienického a bakteriologického hľadiska by sa mal obsah karafy po 3 dňoch nepoužívania vody vyliať (napríklad pri zalievaní kvetov) a doplniť čerstvou vodou. Z vlastnej skúsenosti vieme, že voda vydrží oveľa dlhšie, ale dodržiavame hygienické predpisy.

Niekoľko minút po naliatí vody sa na boku fľaše objavia bublinky. Prečo je to tak?

Na základe biologických expertíz sa ukázalo, že drahokamy ovplyvňujúce vodu majú schopnosť meniť molekulárnu štruktúru vody a zároveň upravovať chemické parametre iným spôsobom. Jedným z týchto parametrov je zvýšenie obsahu kyslíka vo vode. Keď drahé kamene pôsobia na vodu, na stenách dekantéra sa môžu usadzovať bublinky a vytvárať vyšší obsah kyslíka vo vode. Tento proces má pozitívny účinok.

V akom balení dostanem karafu GRANDE?

Karafa GRANDE sa dodáva v dvoch papierových škatuliach. Hlavná škatuľa obsahuje hlavnú sklenenú karafu s vekom z nehrdzavejúcej ocele. Druhá škatuľa obsahuje sklenenú základňu pre sklenenú karafu.

Na veku karafy z nehrdzavejúcej ocele sú stopy vody (usadeniny). Môžem ju odstrániť?

V tomto prípade odporúčame predovšetkým prírodnú BIO cestu. Nie je optimálne ponoriť uzáver do octového nálevu (1/3 octu, 2/3 vody). Ak sú usadeniny malé, postačí približne 1-2 hodiny. V prípade väčšieho znečistenia nechajte pôsobiť do druhého dňa. Potom viečko dôkladne umyte. Podobným spôsobom možno použiť citrónovú vodu.

Môžem si kúpiť sklenenú nádobu a podstavec samostatne?

Tieto komponenty v našom e-shope samostatne neponúkame. Snažíme sa však vyjsť v ústrety našim zákazníkom aj v tomto smere. Ak sa niektorý z dielov karafy GRANDE vlastnou vinou pokazil, kontaktujte nás na adrese info@vitajuwel.sk. Pokúsime sa situáciu vyriešiť k vašej maximálnej spokojnosti.

Koľko váži karafa GRANDE? Prázdna / naplnená.

Karafa GRANDE s podstavcom a vloženou fiolou bez vody váži 3,2 - 3,4 kg (závisí od hmotnosti drahokamovej fioly). Naplnená karafa GRANDE so základňou a vloženou fiolou pojme 7 litrov vody, keď je úplne naplnená, teda váži 10,2 - 10,4 kg.

KARAFA NA VÍNO S FIOLOU
Prečo by som mal používať tento výrobok?

Fiola Víno má funkciu revitalizácie vína, v dôsledku čoho môžeme už po 7 minútach vnímať zmenenú (jemnejšiu) chuť vína. Vplyvom použitých drahokamov sa vo víne menia (transformujú) kyseliny a triesloviny. Naši zákazníci potvrdzujú, že dochádza k výraznej zmene chuti vína, pričom sa mení jeho nastavenie pri zachovaní chuti hrozna a celkovom zjemnení vína. Mnohí z nich vnímajú kyslosť vína úplne inak.

Znalci vína kvalifikovali diametrálny rozdiel v chuti, otváraní a uvoľňovaní určitých vlastností vína. Každý z nás má však trochu inú výbavu chuťových pohárikov, a preto niektorí z nás môžu vnímať veľký rozdiel, iní jemný.

Môžem karafu používať na červené aj biele víno?

Áno, samozrejme, je to možné. Môže sa použiť aj na ružové víno. Rozdiel je nielen v chuti vína, ale aj v obsahu kyselín a trieslovín. Chuť a nastavenie vína sa ovplyvní aj v prípade bieleho, červeného a ružového vína.

Červené víno sa podáva pri inej teplote ako biele a ružové víno. Z tohto dôvodu by sa karafa na víno VitaJuwel mala naplniť 0,7 litra červeného vína. Na druhej strane, v prípade bieleho (ružového) vína by sme obsah naplnili len nižšie a dopĺňali postupne. Tým sa udrží teplota na úrovni teploty jeho konzumácie.

Vhodnou alternatívou na ošetrenie vína je výrobok Fiolino. Je to menšia fiola, ktorú možno pohodlne vložiť do pohára na víno.

Môžem fiolu použiť aj na oživenie šumivého vína?

Áno, je to možné. Rovnako ako pri iných druhoch vína je možné tento druh vína oživiť a zjemniť jeho chuť. Na oživenie šumivého vína odporúčame použiť náš ďalší výrobok Fioliono, ktorý upraví potrebný objem tekutiny priamo v pohári na šumivé víno.

Kde sa vyrába karafa na víno?

Dizajn pochádza výhradne od spoločnosti VitaJuwel. Karafa je ručne vyrábaná sklárskymi majstrami na Slovensku. Fiola na oživenie vína je vyrobená v Českej republike.

Aký je objem karafy na víno?

Odporúčame objem 0,5-0,75 litra vína na jedno použitie. Táto karafa pojme celkovo 1 liter tekutiny.

Z akého skla je vyrobená karafa na víno?

Sklo karafy je vyrobené z borosilikátového skla, ktoré neobsahuje ťažké kovy, takže je to čisté sklo, jedno z najpevnejších skiel.

Ako správne zaobchádzať s karafou na víno? Je možné nalievať víno, keď je fiola v karafa?

Áno, je pripravená na možnosť nalievania vína vrátane vloženej fioly. Pri nalievaní odporúčame držať fiolu jednou rukou.

Ako správne čistiť karafu?

Karafa na víno sa môže umývať v umývačke riadu, ale je dôležité ju naložiť tak, aby sa počas umývania v umývačke riadu ďalej nepohybovala. Odporúčame tiež umývať všetok sklenený riad VitaJuwel v programe určenom na umývanie skleneného riadu (do 40 °C). Naše odporúčanie je umývať karafu ručne, opláchnuť pod tečúcou vodou, umyť vnútro novou hubkou a nechať uschnúť. Ak máte čistiacu kefku VitaJuwel, môžete ju použiť aj v tomto prípade.

Môžem si kúpiť karafu samostatne bez fioly?

Áno, samozrejme. Karafa na víno od slovenských sklárskych majstrov je k dispozícii v našom e-shope.

Je karafa určená na dlhodobé používanie?

Čisté sklo, z ktorého je karafa vyrobená, je určené na dlhodobé používanie.

Na čo slúži priložený obrúsok?

Someliersky obrúsok slúži na utieranie okraja karafy pri podávaní (nalievaní) vína. Alternatívne sa samozrejme môže použiť papierový obrúsok.

Prečo je zvolená zmes ametystu a krištáľu?

Podľa informácií zo starovekých zdrojov sa zistilo, že starí Gréci upravovali víno v ametystových nádobách. V starogréčtine ametyst znamená "nepiť" alebo "nepotlačiť". Z tohto hľadiska má víno ošetrené ametystom okrem zušľachťovania vína aj schopnosť viazať oveľa menej alkoholu na krv v našom systéme. V novodobej histórii sme vychádzali práve z tejto informácie a vybrali sme tmavé ametysty a nechali sme ich posilniť energiu kryštálu. Ten je jedným z najvšestrannejších minerálov na svete, ktorý dokáže absorbovať negatívne energie a zároveň posilňovať pozitívne energie a vyžarovanie iných drahých kameňov. Viac informácií o zmesi Víno nájdete TU.

V akom balení dostanem karafu na víno?

Karafa na víno sa dodáva v tvrdenej papierovej škatuli. Sklenená karafa je vo vnútri pevne zaistená, aby sa zabránilo akýmkoľvek nárazom počas prepravy.

Koľko váži karafa na víno? Prázdna / naplnená.

Prázdna karafa na víno váži 650 g. Karafa na víno s fiolou váži 870 g. Naplní sa 0,5 - 1 litrom (kg) v závislosti od množstva vloženej tekutiny.